پنجشنبه ، ۱۳۹۷/۰۵/۲۵

یادبود "طاهر الچی" در همایش «وکیل و نفی خشونت» در تهران برگزار شد

همایش وکیل و نفی خشونت با حضور جمعی از وکلای دادگستری در کانون وکلای دادگستری تهران برگزار شد.
یادبود


به گزارش شنوپرس: به نقل از خبرنگار کردپرس،عصر روز یکشنبه 15 آذر از ساعت 17 تا 19 در تجلیل وکیل شهیر دیاربکری و فعال صلح گرای کرد طاهر الچی،نشستی توسط کانون وکلای دادگستری مرکز تدارک دیده شد و وکلای کشور با محکوم نمودن این حادثه ناجوانمردانه نقش وکلا در حذف و نفی خشونت را بررسی کردند.

در ابتدا برنامه دکتر مانوش منوچهری،وکیل پایه یک دادگستری ضمن خوشامدگویی به حضار به عنوان یکی از برگزار کننده های این مراسم با تعریف مفاهیم تئوریک و مبانی فلسفی خشونت، سخنان خود را با ارائه مقاله ای در خصوص خشونت علیه حقوق انسانی آغاز نمود.

وی تصریح کرد:انسان موجودی فردی و اجتماعی است و دارای حقوق انفرادی بوده که در دوران قرارداد اجتماعی با صرف نظر کردن حقوق شخصی خود تلاش می کند تا دولت و جامعه را به وجود آورد.پس دولتی که با اراده انسان به وجود آمده،ضامن حفظ صیانت شهروندانش است.خشونت وقتی از حقوق فردی فراتر رفته و به خشونت در جوامع تبدیل شود منجر به خشونت نهادینه شده در بین ملتها گردیده و سرانجام چیزی جز نفاق و دشمنی ببار نخواهد آورد.

در ادامه مازیار طاطایی از مسئولان برگزار کننده مراسم انطباق زمان ترور طاهر الچی و تولد نلسون ماندلا رهبر فقید مبارزه علیه آپارتاید نژادی آفریقای جنوبی را به فال نیک گرفت و با تسلیت به جامعه جهانی وکلا، شعری از این مبارز نستوه را پیشکش حاضران نمود.و بعد از آن از آقای نجفی توانا رئیس کانون وکلای مرکز دعوت نمود تا به جایگاه تشریف بیاورند.

دکتر علی نجفی توانا با اشاره به موضوع خشونت به عنوان امری ذهنی و عینی گفت:خشونت از عوامل گوناگونی منبعث شده و مختص به مکان و زمان معینی نیست.خشونت گفتمانی تاریخی دارد که از بشر ابتدایی تا دوران پسا مدرن همواره به صور مختلف در هیبت پدیده ی آسیب زا روح بشر را در نوردیده است.

وی افزود:نقش وکیل در پایداری صلح امر مهمی است و این حرفه همواره در جهت نفی خشونت به اعتلای وظیفه حرفه ای خود پرداخته است.

این وکیل دادگستری ادامه داد:به کجا میرویم،برای تحمیل یک عقیده به جای استفاده از گفتمان و استدلال به نشر اکاذیب و افترا مبادرت می کنیم. درجایی که گفتگو وجود ندارد، نگاه حذفی و سلبی حاکم می شود، این یعنی افت ظرفیت سیاسی یعنی اخلاق گریزی سیاسی و در نتیجه به کار بردن روش های سنتی و حذف طرف مقابل.این جالب نیست که  در قرن بیست و یکم برای بیان عقیده از توپ و کشتار و ... استفاده شود. متاسفانه رادیکالیزم سیاسی به جای توجه به ارزشهای انسانی به حذف طرف مقابل میپردازد و بشر هرچه چتر تمدن را در ظاهر نشان میدهد در باطن به خوی حیوانیتش نه تنها نزدیکتر میشود بلکه به آن هم قناعت نمی کند و حتی ظرفیت غریزه حیوانی خود را هم ندارد و فراتر از آن پیش میرود.

نجفی توانا گفت:ابزار وکیل دادگستری ابزاری جز قلمش نیست.طاهر الچی وکیل مبارزی بود،مبارزی که نه برای نگاه سیاسی‌ اش بلکه برای دفاع از حقوق سیاسی و اجتماعی موکلانش کوشید.

رئیس کانون وکلای مرکز خاطر نشان کرد:برهنه ترین مرحله خشونت،ترور و حذف فیزیکی است که در قالب ترور سیاسی بوجود می آید که نه تنها خود را به صورت حذف فیزیکی نشان می دهد بلکه در رقابتهای ناسالم گروهی،باندی و شخصیتی هم هویدا شده و ساحت جوامع را به نبرد انسان علیه انسان تبدیل می کند.

این وکیل کهنه کار دادگستری با تسلیت به جامعه وکلا ترکیه و دیاربکر ترور همکار وکیل را مرگ آشتی و برادری اعلام نمود و خاطر نشان کرد:در چند روز پیش آقای طاهر الچی متاسفانه در حین یک سخنرانی به شهادت رسیدند که الم و درد بی وصفی را به جامعه وکلا و مردم آشتی طلب وارد کردند.شایسته است دولت ترکیه عوامل این ترور نابخردانه را هر چه زودتر پیدا نموده و تحویل مراجع قضایی بدهد.

دکتر صالح نیکبخت به عنوان دومین سخنران با تسلیت این واقع،گفت:بالاترین مرحله خشونت ترور سیاسی است و این زمانی بوجود می آید که جامعه به سمت عدم همگنی عناصر فکری و معرفتی حرکت نماید.

وی با ارائه مقاله ای تحت عنوان خشونت و ترور سیاسی،تشریح کرد:متاسفانه شکاف های انسانی و فکری  بعد از امپراطوری عثمانی موجب شد تا روند همدلی و آشتی در ترکیه همواره با اما و اگر و مشکل روبرو باشد.این خشونت نهادینه شده در سطح جامعه ترکیه به دلیل نبود عقلانیت همزیستی که بعضاً از سوی دستگاه سیاسی دامن زده می شود،هر از چند گاهی خبرهای ناخوشایندی را از این کشور به گوش می رساند.دولت ترکیه و حزب عدالت و توسعه در چند مدت اخیر متهم به پشتیبانی و همکاری با گروه های تندرو است و این همکاری منجر به سلسله درگیریها و انفجارهایی در این کشور شده است.داعش و نمونه های خشن دیگر که قرائت نامیمونی از خشونت دارند به صورت نیابتی از اشخاصی در دستگاه سیاسی مرتکب قتل و جنایت می شوند و متاسفانه به نظر می رسد اراده قوی ای برای جلوگیری و ریشه کن کردن این پدیده وجود ندارد.

وی با محکوم کردن ترور این انسان شریف تصریح کرد:آقای الچی را از نزدیک می شناختم و وی انسان والایی بود که همواره در جهت صلح و گسترش حقوق بشر تلاش می کردند.

نیکبخت با بیان این مطلب که ترور سیاسی نشانه کور بودن مقاصد سیاسی است،عنوان کرد:وکلا به نام مدافعان حق و عدالت وظیفه ی سنگینی بر دوششان بوده و همواره در جهت نفی خشونت موظف بوده اند پیام رسان آشتی و صلح باشند که ترور طاهر الچی هم زمانی که برای حفظ میراثی فرهنگی حاضر به انجام سخنرانی شده بودند، خود گویای این مطلب است.

آقای علی اکبری رئیس اسبق کانون حقوق بشر استان کرمانشاه و ایلام با محکوم نمودن این واقعه ی دلخراش،علت این دست اقدامات را نامهربانی بشر و دوری از عقل و عرفان ذکر نمود و تشریح کرد:عقل سودگرای بشر در تلاش است تا انسان را تنها در ورای زندگی مادی خود اسیر نموده و او را از خصایص والای انسانی اش محروم نماید.

این وکیل کرمانشاهی راه آشتی در جامعه را وحدت و همدلی در جامعه دانست و تصریح کرد:

شایسته است بتوانیم پژوهشگاه صلح را تأسیس کنیم و در این باره بیشتر و بهتر در جهت اعتلای صلح و آشتی اقدام نماییم.

در پایان برنامه مجریان با اشاره به اینکه موضوع که قرار بوده تا آقای مسعود شمس نژاد  وکیل ارومیه ای به ایراد سخنرانی بپردازد ولی به دلایلی سخنرانی ایشان کنسل شده،از وی بخاطر حضورشان در همایش قدردانی کردند.

 


4282
بازدید
0
نظرات
تاریخ ارسال : ۰۹:۳۱:۴۷ _ ۱۳۹۴/۰۹/۱۷

نظر خود را ارسال کنید


نام:
ایمیل:
دیدگاه:
کد امنیتی :


تمامی حقوق این سایت ، متعلق به وب سایت شنو پرس می باشد.
طراحی و برنامه نویسی : سورس کد