جمعه ، ۱۳۹۹/۰۱/۲۲

گزارشی از زندگینامه استاد و عالم ربانی استاد ملاحسن معروفی کورش آباد

به درازای تاریخ و تمدن بشر همیشه و همه جا بودند کسانیکه با عزم و اراده راسخ و بدور از منافع شخصی همه توان و و عمر خود را صرف خدمت به همنوعان نموده اند :
گزارشی از زندگینامه استاد و عالم ربانی استاد ملاحسن معروفی کورش آباد


به گزارش شنوپرس: به درازای تاریخ و تمدن بشر همیشه و همه جا بودند کسانیکه با عزم و اراده راسخ  و بدور از منافع شخصی همه توان و و عمر خود را صرف خدمت به همنوعان نموده اند، چه بسا از تنگدستی و ملالت رنجها کشیده و زیر بار مشکلات هر گز نتوانسته کمر راست نمایند، لیکن خم به ابرو نیاورده و و حاضر به تملق و چاپلوسی این و آن نشده اند.شان و کرامت والا مانع آن شده که مرد خاص دربار و دیوان خانه ها گردند .

به حکم تائید می توان از فردوسی و سلطان محمود غزنوی یاد کرد . شاهنامه آن نماد ایران زمین به ذوق و قریحه سلطان و درباریان خوش نیامد و مورد پسند حاکم و چاکران  قرار نگرفت . فردوسی محرومانه زیست، اما چون آن پاکزاد برحق و اهل قلم بود، هر ورق زرین از شاهکارش هر سال بیش تر از سال ماضی وزین و معتبر میگردد، درحالی که سلطان و سلطانیان بر باد فنا رفته و نامی از آنان نیست .

این وقایع در مناطق ستم دیده ما بیش از بیش نمایان و مشهود است . و هر کنجی از این بخش از عالم خاکی گواه بر آن  است،که اشخاصی با همت و  متعهد با کوله باری ساده و گاها دریغ حتی از یک شاهی بار سفر بسته و جهت کسب فیض علم و یادگیری از این دیار به آن  دیار رهسپار گشته و در نبود مدارس و دانشگاه و مراکز تحقیق با اندک مساعدت مردمان در مکتب خانه های قدیمی  با چه  مشقت و گرفتاریها اما  با قلبی سرشار از عشق و علاقه ،علوم مختلف زمان خود را فرا گرفته و از نسلی  به نسل  دیگر به امانت سپردند تا به ما منتقل گردید . با اهداء کتابی از شعر و ادبیات وفلسفه و دین ،بنیان  های فرهنگ ما را  غنی  وپویا تر نمودند . تا که در دنیای پر از  آشوب و رقابت و مالا مال از اندیشه های متنوع و متنفذ با توان هر چه بیشتر قامت بر افراشته آن نوک خامه های اعجاب انگیز چنان یاری رسان شد که اگر نبود مدد این اندیشمند مردان  ، جبران و کاهش لطمات عقب ماندگی و توسعه نیافتگی فکری و علمی و عملی  بسی سخت تراز این می نمود .

دور از انصاف نیست اگر یاد آور شویم که در تاریخ و تذکره ملت  کرد، اشنویه جایگاه رفیعی دارد در انتقال دانش و اندیشه و فرهنگ به زمان حال ما، علیرغم اینکه اکثر فعالیتهای ما مانند سایر مناطق کرد نشین اقوالی و افواهی بوده و چ بسا ذهن ها و تفکر ها و کتابهایی که بدلایل متفاوت همراه با صاحبانشان در دل خاک آرام گرفتند،اما باز شاعر و نویسنده و عالمان سترگی از این دیار برخواسته و لوای دانش و بینش را بیشتر اعتلا نمودند .

یکی از این اساتید و عالم ربانی استاد ملاحسن معروفی کورش آباد معروف به ملا حسن جمالی فرزند ملاشیخ جمال ابن ملاشیخ محمد عارف  خضری نرزیویی عالم نامدار دوران خود و امام جمعه و جماعت مسجد جامع اشنویه ابن حاج خلیفه ملاخضر نرزیویی می باشد،که نقش این خانواده در نشر فرهنگ و علوم مختلف اسلامی و ارشاد مردم برای همگان مشخص و آشکار است . 

ملا حسن در سال 1320 هجری شمسی در روستای کورش آباد اشنویه متولد شد .

در همان اوایل کودکی پدرش به قریحه و استعداد سر شار او پی برد، در 5 سالگی نزد پدر به خواندن قران و دروس مقدماتی مشغول کردید،در سن 10 سالگی با اجازه پدر به روستای جلدیان نزد استاد ملا حسن مدرس مطلق فرزند حاج  ماموستا ملا عبداله مدرس مطلق (جزو اساتید اربعه کردستان در زمان خود ) مشرف گردید .و در نزد ایشان کتب مختلف علمی و منطق را آموخت .

بعد ازچند سالی به مسقط الرس عرفان و دین منطقه مکریان یعنی خانقاه برهان رهسپار گردید و نزد استاد عالم و طریقت ، و مرد آشکار و نهان حضرت شیخ محمد  برهانی ( شیخ محمد سور ) کسب فیض نموده و آن بزگوار ملا حسن را مورد لطف محبت خاص خود قرار داد، در مجالس و محافل  روحانی و  عرفانی می فرمودند، که ملا حسن با ذکاوت و با استعداد ترین شاگردی است که من تا کنون داشته ام .

همواره ایشان را تحسین و تشویق می نمودند،ناگفته نماند که بنا به روایت متواترجناب مستطاب ملایوسف ملقب به حضرت شیخ شمس الدین برهانی ابوی گرامی شیخ محمد برهانی  در آغاز  تحصیل در در نرزیوه  و در نزد خانواده خضری طلبگی نموده است .

پس از کسب معلومات فراوان از محضر مبارک شیخ محمد، ملا حسن روانه کردستان عراق و شهر اربیل می گردد، و نزد اساتید نامی آن دیار از جمله ماموستا ملا صالح کوزه پانکه ای و شیخ مصطفی امام جماعت مسجد شیخ مصطفی  و ماموستا ملا عیدالله مدرس مسجد بازار علوم مختلف حدیث و فقه و شریعت را فرا گرفت . ماموستا  کوزه پانکه ای  شاگرد استاد  نامور ملا ابوبکر ابن عمر خیلانی یا همان ملا کچکه ی هه و لیر می باشد . که ملا کچکه معروف عام خاص  بوده وآوازه نامش تا آن سوی مرزهای کردستان بال گشوده است .ایشان عالمی  متمول و دارای مکنت مالی بوده و همه سرمایه خود را صرف خدمت به علم و دانش و دیانت نمود  مکتب خانه اشان  مدام حدود 500 طلبه داشت که همگی زیر نظر خود و با درآمد حاصل از زمین های کشاورزی 25 الی 30 روستا از ملک شخصی اش  اداره می شد .  

با عنایت به اینکه ملا کچکه استاد ماموستا شیخ محمد عارف نرزیویی  پدر بزرگ ملاحسن  بود ه و ماموستا کوزه پانکه ای دوست دوران طلبگی شیخ محمدعارف نرزیویی بوده و هم زمان  با هم نزد ملا کچه  درس می خواندند. ملا حسن  جوان را با آغوش گرم پذیرفته و پس از 5سال تلامیذی نزد استادان نامدار هولیری از  دستان مبارک ملا صالح کوزه پانکه ای اجازه نامه تدریس و افتا  را دریافت کرده  ودر سال 1340 به اشنویه مراجعت نمودند . 

جهت تحکیم و تثبیت و تقویت  بیشتر علوم دینی به خدمت عمو زاده پدرشان استاد جلیل القدر و عالم فرزانه کردستان قاضی محمد خضری نرزیویی مشرف گشته و پس از 15 ماه کسب علم و معرفت از محضر مبارکشان  تائیدیه اجازه نامه تدریس و امام جماعت را  مجددا دریافت نمودند ؛و بلافاصله به روستای راژانه مرگور رفته و در آنجا به پیشنمازی و تدریس شاگردان و امور دینی مردم مشغول گردیدند، پس از سه سال توسط عوامل شاه و ساواک به جرم همکاری با مخالفان رژیم شاه دستگیر شده و نوزده ماه زیر سخت ترین شکنجه های جسمی و روحی سخت و طاقت فرسای ساواک به 5 سال زندان محکوم گردید و دوران حبس را در مشهد گذرانیدند .

خانواده ایشان در این مدت ملالت و رنجهای فراوانی را متحمل گشتند . در کتاب اسناد چپ در ایران در چندین جا به نام  ملا حسن  جمالی اشاره شده است، ملا حسن پس از آزادی از زندان به آغوش خانواده بر میگردد، و با ایمان و عزمی راسخ تر دوباره آماده انجام امور و خدمت به مردم  میگردد .  

اما به هر روستایی که جهت ادای وظیفه دینی و انسانی گام می نهد، بدلیل ترس از ساوک از پذیرفتن او بعنوان پیش نماز روستا امتناع می ورزند  عاقبت در روستای خانلراشنویه مشغول به فعالیت دینی می شود،و مدت 40سال از عمر گرانمایه خود را صرف تعلیم و تدریس و امامت و رتق و فتق امور مردم میکند .

در زمان رژیم شاه شاید جزو نادر روحانیانی می باشد؛ که علاوه بر اخذ اجازه نامه تدریس و افتا ء علوم دینی موفق به دریافت مدرک دیپلم ادبی با معدل عالی می شود،در اوایل انقلاب مدتی کوتاه در تهران در صدا و سیما مشغول به ترجمه متون عربی و کردی به فارسی میگردد، چنان حاذق و مسلط به کار می باشد، که مورد تشویق همگان از جمله دانشمند بی نظیر کرد استاد عبدالرحمن شرفکندی ( مام هه ژار ) میگردد.

و همیشه یاد اوری می نماید که ملا حسن جمالی استاد بی بدیل و مسلط به متون عربی و کردی می باشد، استاد ملا حسن مدت سه سال است که مشغول تدوین و تالیف کتاب فرائض در مورد  تقسیم  ارث و میراث و سهم هریک از بازماندگان از ماترکه مطابق احکام شرع اسلام  می باشد.

 که جزو نیازمندیهای ضروری مسلمانان است، کتاب مزبور به زبان فارسی در 258 صفحه تدوین گشته است، از ویژگیهای بارز کتاب این است که برابر ضوابط اسلامی از فرمول و معادله های ریاضی استفاده گردیده است و سهم الارث هرکس بدون کمترین کم و کاست مشخص و معین شده است .

شاید اولین کاری است که بدین شفافیت انجام گرفته و می توان ادعا نمود که اگر بی نظیر نباشد، قطعا" کم نظیر است و بعنوان کتاب مرجع می توان از آن بهره برد،در این کتاب استاد کمتر از منابع و ماخذ استفاده نموده و محصول تلاش و توان و بضاحت علمی و خلاقیت و ابتکار ایشان است  که به حق سزاوار تحسین وتقدیر است .

اگر فردی دارای آگاهی درجات عالیه علوم دینی نباشد، شاید نتواند آنچنان که شایسته و بایسته است از آن استفاده نماید .

ان شاء اله با پشتیبانی عالمان و دوستداران خرد و اندیشه کتاب مزبور به زودی چاپ گردیده و افتخار دیگر به مباهات مسلمانان این مرزبوم اضافه گردد.

ایشان اظهار نمودند،که اگر مشکلات نبود هر سال می توانست کتابی را تدوین و به مردمان و جامعه علمی کردستان و مسلمین هدیه نماید،از خداوند منان استدعا می نماید عمرش افزون و وجودش به قامت تندرستی و صحت مستدام باد، تا مایه خیر و برکت بیشتر برای همگان گردد.

 

باماهمراه باشید در کانال تلگرام   http://telegram.me/shnopres

 


7685
بازدید
10
نظرات
تاریخ ارسال : ۰۱:۵۶:۰۹ _ ۱۳۹۴/۰۹/۳۰
 • :
  ۱۵:۳۵:۱۹ __ ۱۳۹۴/۱۰/۰۱

  ماموستای له نزیک را ده ناسم پیاویکی محترم و صاحب اندیشه یه خوا بی پاریزیت

 • :
  ۱۶:۲۲:۴۹ __ ۱۳۹۴/۰۹/۳۰

  برای ایشان آرزوی صحت و سلامتی و تندرستی از خداوند منان مسئلت می نمائیم

 • :
  ۲۱:۲۱:۱۳ __ ۱۳۹۴/۰۹/۳۰

  به هیوای تندروستی وسه رکوتنی او به ریزانه

 • osman:
  ۲۱:۲۴:۴۱ __ ۱۳۹۴/۱۰/۰۱

  یاخوا ته مه ن دریژ بیت به سلامه تی و له ش ساغی...ان شاالله نمونه ت زیاد بیت...مایه یی شانازیت ماموستا حسن گیان...

 • :
  ۲۱:۲۹:۵۸ __ ۱۳۹۴/۱۰/۰۱

  zor azizit....

 • ع.م.بوکانی.مهاباد:
  ۰۹:۳۵:۰۶ __ ۱۳۹۴/۱۰/۰۳

  هیوای له ش ساغی بو ماموستای به ریز وبلاو کردپه وه ی کتیزه به بایخه که ی نموونه ت زور بی له کودوستان گه رچی ئیستا به داخه وه زوریی حکومین ودووپات که.ر ه وه ی بسه ی وانن دیسان سپاس بوبه ریزتان داوای لهش ساغیتان بوده که م

 • مینا:
  ۲۳:۰۳:۰۲ __ ۱۳۹۴/۱۰/۰۱

  هیوای له ش ساغی بو ماموستا معروفی به ریز ده که م هیوادارم بتوانین ده رس له و پیاوه گه وره وربگرین...

 • hatav:
  ۲۳:۴۰:۴۴ __ ۱۳۹۴/۱۰/۰۱

  ویرای ده سخوشی له هه وال نیری ماندوو نه ناس له ناساندنی که سایه تییه نه ناسراوه کان،ته مه ندریژی بو ماموستای به ریز وه خوشه ویست له خوای گه وره به ئا وات ده خوازم .

 • الف خ:
  ۲۱:۴۹:۳۵ __ ۱۳۹۴/۱۰/۱۰

  هیوادارم هه میشه سه رکه وتوبن وخوای گه وره بیان ریزه وپیاوانی واله کوردوستان زیاد بکا وخوای مه زن جزای به خیرتان داته بو بلاو کردنه وه ی اوجوره خه به رانه

 • morad parkan:
  ۲۱:۰۱:۱۶ __ ۱۳۹۶/۱۱/۲۶

  له خوداداوادکه م لشی ساغ بیت واوه نده ی عمر بدات نشری او سه رچاوه گرینگه ی بچاوی خوی ببینی توخوا هه رچی ودوای زانستی راستقینه دکه وی بلی آمین


نظر خود را ارسال کنید


نام:
ایمیل:
دیدگاه:
کد امنیتی :


تمامی حقوق این سایت ، متعلق به وب سایت شنو پرس می باشد.
طراحی و برنامه نویسی : سورس کد