چهارشنبه ، ۱۳۹۷/۰۹/۲۸

یاد داشتی بر انتخابات حوزه اشنویه و نقده

شیفتگان خدمت یا تشنگان قدرت
یاد داشتی بر انتخابات حوزه اشنویه و نقده


اکثر نظام‌هاي سياسي كه خواستگاه آنان مردم سالاري است، دغدغه مشاركت شهروندان در فرايندهاي سياسي بعنوان بازيگران موثر اين فضا را دارند.دموكراسي نيز رويكردهاي متعددي دارد که انتخابات بارزترين جلوه آن است.انتخابات و رفتار انتخاباتي، نوعي كنش و نگرش سياسي است كه با كاركردهاي ساختار اقتصادي و فرهنگي در سطح كلان نظام اجتماعي رابطه دارد. انتخابات در واقع، يك نظرسنجي فراگير و ملي از كل شهروندان كشور است و كميت و كيفيت مشاركت انتخاباتي مردم مي‌تواند ميزان مشروعیت، كارآمدي نظامهای سیاسی را نشان‌ دهد؛ لذا انتخابات فرصت خوبیست که احزاب وجناح های مختلف انتخاباتی با تجدید قوا در پی افزودن برگی دیگر به دفتر خدمت به مردمان مناطق حوزه انتخاباتی خویش باشند؛ هرچند که ناچیز باشد. با درایتی که در بسیاری از حوزه های انتخاباتی چه از طرف کاندیداهای مورد نظر وچه از طرف طرفداران آنان دیده می شود، کفه ترازو به طرف خدمت بوده وتوانسته اند که انتخابات را تبدیل به یک پروژه کرده و معادلات را به سمت و سوی پیشرفت وپیشبرد اهداف اساسی وراهبردی مناطق خود تغیر داده وبه جای اینکه منتظر باشند که آب گل آلود شده و بعد دنبال صید باشند ! از همان ابتدای کار با برنامه وهدفمند به دنبال خدمت بوده ودر واقع قاعده را طوری طراحی کرده که در پایان بازی با هر نتیجه ای، پیروز میدان باشند.این یادداشت با نگاهی اجمالی به سوابق حوزه اشنویه وانتظارات پیش رو، فضای مورد نظر را مقابل دیدگان نقدی سازنده قرار داده  و در صدد کشف این مساله خواهد بود که کارناوال شیفتگان خدمت در شهر و دیار ما چرا پیوسته رنگ باخته و بعد از انتخابات بجای جامه عمل پوشاندن به وعده های خدمت در پی تقسیم غنایم قدرت خویشند؟!!!

به قول سعدی:  وعده‌های خوشم همی داد       گویی آن وعده‌ها سرابی بود!!

واما بعد...!

انتخابات این حوزه با توجه به اینکه دارای یک پراکندگی جغرافیایی ودر چند منطقه با تمایزات قومی،مذهبی با ویژگیهای مربوط ومخصوص است؛ لذا از حساسیت ویژه ای برخوردار است و انتظار می رود که نامزدهای این حوزه با درایتی خاص در پی هدایت هدفمند فرایند انتخاباتی خویش باشند که  با نگاه و بررسی دونیمه ی این لیوان انتخاباتی(نیمه پر و خالی) در پی روشن شدن ودست یافتن به این سوال مهم خواهیم بود که:

 بیشتر چه عواملی باعث عدم وصول به اهداف کلان و اساسی، ترجیح دادن مصلحت شخصی بر منافع منطقه ای ودر نهایت نداشتن یک پروژه انتخاباتی در این حوزه است؟

برای رسیدن به جواب، برخی از مهمترین عوامل را که بیشتر از سایر عوامل محسوس بوده به منصه نقد و بررسی قرار داده می شود؛البته برخی از عوامل قبل از انتخابات، برخی دیگر ضمن جریان انتخابات و برخی بعد از انتخابات قرار دارند.

خود بزرگ بینی بجای واقع بینی

ایجاد چشم اندازی واقعی در زمینه های اجتماعی واقتصادی و فرهنگی در منطقه ما پیش از هر چیز بستگی به ایجاد امکانات اشتغال و کار و توزیع امتیازات و امکانات قرار دارد، در این حال، خود بزرگ بینی یک فرد یا گروهی از افراد بی شک بر کلیت اجتماع تاثیر گذاشته و می تواند تا جایی پیش رود که سرنوشت منطقه ای محروم و وسیع را سالهای سال در طول زمان تغییر دهد. چالش اصلی تاریخ انتخابات در این منطقه، عدم واقع بینی نامزدهای انتخاباتی این حوزه است که به دلیل داشتن اهداف کوتاه مدت ومقطعی جریان انتخاباتی این منطقه را چندین سال است به صورت پروسه و فرایندی غیر قابل تغییر رها کرده وبه امواج گذرا وموقتی هیاهوی انتخابات دل خوش کرده ودر پی ساختن عمارت و امارت خویش بوده و خرابیهای را به دیگری واگذار کرده اند. نامزدهای انتخاباتی باید با همیاری وهماهنگی افراد علمی و متخصص در زمینه های مختلف با تشکیل ائتلافهای کارساز وحمایت از افراد توانمند در پی رسیدن به یک پروژه انتخاباتی کارآمد بوده تا صرف این همه هزینه های انسانی ومعنوی ومادی حد اقل انعکاسی ریشه ای و اساسی  در رنگ و روی این همه بی امکاناتی و عقب ماندگی منطقه داشته باشد.

جبهه گیریهای غلط در کارناوال های انتخاباتی

وقتی کاندیدی سوار بر امواج خروشان رای مردم در دریای بی خیالی و صفای خویش در هر مسیری در حرکت بوده است، جای بسی تعجب است که با رسیدن به ساحل توهمات خویش، در پی موضعگیری از همان امواج بر آمده وتا حد افترا وتوهین هم پیش رفته باشد! نامزدی که هنوز از دنیای سیاست فرسنگها فاصله داشته و در هیاهوی ساختگی کارناوال انتخاباتی خویش به جای ایجاد اتحاد و همبستگی و ایجاد فضای تعامل و همزیستی مسالمت آمیز برای رسیدن به کرسی قدرت ونه خدمت، در جولانگاه ندانم کاریهای خویش بی محابا در تاخت وتازهای تفرقه آمیز باشد؛ چگونه از حق مردم دفاع کرده وقتی خود آشکارا در پی تضییع حقوق مردم باشد. به قول حافظ: خاطر به دست تفرقه دادن نه زیرکیست...

وتعجب آورتر اینکه در کارناوال شکست خوردگان افرادی که دستشان از منافع شخصی دور شده و از قاعده تقدیم منافع عموم بر منافع شخصی در حیرت مانده ، همچنان در شب تیره وتار ومقطعی سراب پیروزیشان، پیوسته در نی و سرنای وی دمیده و در رقص و پایکوبیشان بی حال وخرامان گشته وغافل از اینکه صبحی و طلوعی از راه خواهد رسید ونیمه های پنهان همه برملا خواهد شد!!

بعد از انتخابات؛ زورآزمایی یا هنر نمایی

مرحله آخر مرحله هنرنمایی کاندیدای پیروز انتخابات است که از اعتماد  و پشتوانه مردمی خویش بهترین استفاده را کرده و با برنامه ریزی دقیق وهدفمند، اهداف کلان واز پیش تعیین شده خویش را که در سخنرانی ها و میتینگهای انتخاباتی با مردم در میان گذاشته، با بکارگیری افرادی توانمند ومتخصص در حوزه های مختلف به ویژه اقتصادی، جامه عمل بپوشاند. که معمولا قاعده بسیار غلط ومعمول در این حوزه که بیشتر کاندیداهای پیروز به آن عمل کرده­اند، جابجایهای شتابزده و نامتعارف در برخی از خانه های شطرنج کادر اداری شهرستانها بوده که بیشترین انرژی آنان صرف همین تغیرات شده است که در مواردی با رنگ و بوی انتقام، حتی بازتابی منفی در پی داشته است.

به قول پروین اعتصامی:  

   ای زورمند، روز ضعیفان سیه مکن        خونابه میچکد همی از دست انتقام

 میدان پیروزی بعد از انتخابات، عرصه بخت آزمایی و زورآزمایی نیست بلکه نماینده باید با ایجاد تیمی توانمند واقتصادی در پی هدایت وجذب منابع مالی خوب وتزریق آن به بدنه نیمه جان این همه پروژه های به جا مانده از ادوار قبلی باشد نه اینکه به قول معروف با زهر چشم گرفتن از رقیبان انتخاباتی، نماینده ای از پیش باخته باشد.البته کسی منکر تغیر وتحول نبوده وهمیشه تغیرات سازنده باعث پیشرفتهای سازنده بوده، ولی انگیزه تغیرات مهم است که متأسفانه زیاد کارشناسی شده و کارساز نبوده است.

 

منابع:

فکوهی، ناصر، سایت آنتروپولوژی، 1394.

مظفری، مهرداد، مقاله: تحليل استراتژيك انتخابات آينده مجلس،1394.

مصاحبه با اساتید و فعالان حوزه انتخابات، 1394.

تحلیل های شخصی مبتنی بر تجربیات انتخاباتی این حوزه،1394.

دیوان: حافظ، سعدی و پروین اعتصامی.

 

باماهمراه باشید در کانال تلگرام   http://telegram.me/shnopres 

 

3580
بازدید
4
نظرات
تاریخ ارسال : ۰۹:۴۷:۱۴ _ ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
 • باران اسیدی در راه است ای یاران ، بپاید بپاید:
  ۰۰:۴۴:۳۶ __ ۱۳۹۴/۱۲/۲۷

  با سلام با تحلیل تان با تاسف فراوان کاملا" موافقیم و متاسفانه شهروندان احساسی مان باز اسیر احساسات شدند و در این کارزار عقل همچنان مغلوب . !!!!تاریخ بدون تعارف با هر کسی، نتایج باران اسیدی را جلوگر خواهد بود و حاصل این تفکرات اسیدی به قیمت عقب ماندگی مان تمام خواهد شد و امیدوارم برداشت بنده و ژرف اندیشان از 4 سال آینده صحت نداشته باشد لکن ادله ، بیانگر چیزی جز احساسات مسرت بخش عموم است . حلاوت این رفتار احساسی مان علیرغم میل باطنی مان ، مزه بس تلخی خواهد داد و عبرتی که جز سر خوردگی دست آوردی نخواهد داشت. زمان وقایع را آشکارا بیان خواهد کرد . کمی تامل تا آن روز .

 • باران اسیدی در راه است ای یاران ، بپاید بپاید:
  ۰۰:۴۴:۳۸ __ ۱۳۹۴/۱۲/۲۷

  با سلام با تحلیل تان با تاسف فراوان کاملا" موافقیم و متاسفانه شهروندان احساسی مان باز اسیر احساسات شدند و در این کارزار عقل همچنان مغلوب . !!!!تاریخ بدون تعارف با هر کسی، نتایج باران اسیدی را جلوگر خواهد بود و حاصل این تفکرات اسیدی به قیمت عقب ماندگی مان تمام خواهد شد و امیدوارم برداشت بنده و ژرف اندیشان از 4 سال آینده صحت نداشته باشد لکن ادله ، بیانگر چیزی جز احساسات مسرت بخش عموم است . حلاوت این رفتار احساسی مان علیرغم میل باطنی مان ، مزه بس تلخی خواهد داد و عبرتی که جز سر خوردگی دست آوردی نخواهد داشت. زمان وقایع را آشکارا بیان خواهد کرد . کمی تامل تا آن روز .

 • کاردو:
  ۱۰:۳۹:۲۶ __ ۱۳۹۵/۰۱/۲۶

  با سلام تحلیلی شجاعانه والبته علمی که آقای ضیاء در نوشته هایشان اعمال می کنند. به امید اینکه که روزی به سطحی از هوشیاری و فرهنگ برسیم که همه چیز را فدای احساساتی سطحی و گذرا نکنیم....

 • دکتر:
  ۰۹:۲۰:۵۳ __ ۱۳۹۵/۰۲/۱۱

  با سلام .ضمن تشکر از تحلیل های به جا و مناسب آقای ضیا ، خاطر نشان می کنم دیدگاهی داشته باشیم که نماینده جدید همیشه در فکر جبران کاستی ها و کم و کوری های نمایندگان قبل از خود نباشه و پروژهای ناتمام را تمام کند بلکه انتظار داشته باشیم خودش چند مرده حلاجه و چه توانایی دارد و در طول دوران نمایندگی چه کرده است.باتشکر


نظر خود را ارسال کنید


نام:
ایمیل:
دیدگاه:
کد امنیتی :


تمامی حقوق این سایت ، متعلق به وب سایت شنو پرس می باشد.
طراحی و برنامه نویسی : سورس کد