جمعه ، ۱۳۹۹/۰۱/۲۲

اشنویه شهری کوچک اما بزرگ

(مروری برخاطرات یک روزنامه نگار قدیمی از 50 سال حیات خود با بزرگان شهر خود )
اشنویه شهری کوچک اما بزرگ


 

اشنویه شهری کوچک اما بزرگ

(مروری برخاطرات یک روزنامه نگار قدیمی از 50 سال حیات  خود با بزرگان  شهر خود )

ارومیه پرویز راد

بیاد آوردن این جمله پرمفهوم این روزنامه نگار قدیمی را به مرور زندگی معلمی اندیشمند و فعالی اجتماعی از دیار باستانی اشنویه واداشت ...

 

در طی چند روز گذشته به سرعت این خبر در شهر اشنویه پیچید : دل مردی بزرگ از تبار پاکان  در اثر عارضه قلبی در کمترین مدت از حرکت ایستاد و این بزرگ معلم اندیشه و فعال اجتماعی به رحمت واسعه ی الهی شاد شد .که: خداوند نیز می فرماید : انا لله و انا الیه راجعون

عزیز عزیز خانی فرزند قادر در سال 1330 شمسی در شهر اشنویه  از خانواده ای از ایل اصیل زرزا دیده به جهان گشود. تحصیلات دوران ابتدایی را در شهر اشنویه سپری کرده و پس از بهره مندی از فیض علم و دانش دبیران دلسوز اشنویه در سیکل اولیه  بدلیل عدم وجود سیکل دوم ؛برای ادامه تحصیل راهی شهر ارومیه شد در این شهر با بهانه سپری شدن زمان ثبت نام  موفق به ثبت نام در دبیرستان های ارومیه نشد . اما همت او والاتر از تصور سد و مانع برای ادامه تحصیل بود. سپس  با تحمل سختی های فراوان موفق به اخذ دیپلم با نمره ممتاز از دبیرستان های نقده شد .با اخذ دیپلم فعالیت های اجتماعی وی با انتخاب شغل معلمی در مدارس اشنویه و روستاهای این شهرستان آغاز شد . حاج عزیز از فعالیت در عرصه سازندگی منطقه در بخش های کاشت نهال های درختان زود بازده سیب  تا تربیت دانش آموزان نواندیش و اندیشمندو پرتلاش  در مدارس باز نایستاده و به عنوان جوانی پرتلاش و صاحب فکر و اندیشه فعالیت در جمعیت هلال احمر را نیز انتخاب کرد .و در نهایت سال ها به عنوان دبیر و رئیس جمعیت هلال احمر در این نهاد بشر دوستانه منشا خدمات ارزنده ای به آوارگان کرد عراقی در سال های قبل از انقلاب بود.

اوج فعالیت های اجتماعی و سیاسی  حاج عزیز عزیز خانی  مربوط به بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود که نگاهی گذرا به بخشی از فعالیت های این معلم دلسوز در عرصه های اجتماعی و سیاسی می اندازیم :

30 سال فعالیت در مدارس به عنوان دبیر تربیت بدنی :

حاج عزیز عزیز خانی بیش از 30 سال با دلسوزی و زحمت تربیت نسلی از ورزشکاران و قهرمانان ورزشی را برعهده داشت که پرورش قهرمانانی جهانی همچون پهلوان سیاهمند رحمان ، قهرمان جانباز حسن جانفشان و صدها  و هزارران قهرمان ملی و جهانی را می توان بخشی از افتخارات این معلم دلسوز نام برد و کمتر دانش آموزی در مدارس اشنویه را می توان سرغ داشت کهدلسوزی ها و تلاش و مهربانی و مهر و محبت آقای عزیز خانی این معلم خوشرو و پرتلاش را بیاد نیاورند .

عضو موسس و فعال انجمن میراث فرهنگی شهرستان اشنویه

حاج عزیز به علت  علاقه به میراث گذشتگان و مطالعه مداوم در آثار تاریخی و فرهنگی از افراد موثر و اعضای فعال تشکیل اولین انجمن کمیراث فرهنگی شهرستان بوده و فعالیت های موثری را در معرفی و توسعه خدمات میراث فرهنگی شهرستان داشته و بیش از ده سال عضو موثر و فعال میراث فرهنگی شهرستان بوده و نقش موثری نیز در برگزاری اولین همایش و  نمایشگاه میراث فرهنگی شهرستان داشته است .

عضو فعال و موثر در هیات برگزاری مراسم تبدیل بخش اشنویه به شهرستان :

از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تبدیل بخش اشنویه به شهرستان سودای همیشگی و آرزوی دیرینه مردم این شهرستان بود . مردم اشنویه با تشکیل هیاتی مردمی تلاش خود را برای تبدیل بخش اشنویه به شهرستان  ادامه دادند و پس از حرکت تاریخی مردم اشنویه با پای پیاده به ارومیه ، مردم این شهر هیاتی را برای پیگیری خواسته بر حق مردم به پایتخت اعزام کردند که یکی از اعضای کارآمد و موثر این هیات را می توان حاج عزیز عزیز خانی نام برد ( اگرچه در این باره دو کتاب نوشته شده اما اگر  خدا یار باشد و عمر وفا کند خاطرات  کامل اعضای این هیات را برای  حفظ در تاریخ منطقه مکتوب خواهم کرد )

امانت داری ، اخلاص و صداقت حاج عزیز را شاید یکی از ماندنی ترین نشان افتخار مردم اشنویه در طول این سفر ها به پایتخت ذکر کرد . به جرات می توان  به گفته تمامی اعضای هیات اعزامی به تهران ، حرکت اندیشمندانه و صادقانه این مرحوم در پس دادن پاکت هدیه بیش( 200 میلون ریالی ) اشتباه تحویل داده شده به وی را یکی از عوامل مهم در تسریع تحقق خواسته برحق مردم دیرینه مردم در برخورداری از نعمات نظام اسلامی نام برد . این حرکت برای همیشه نام حاج عزیز خانی را در تاریخ پر افتخار این شهرستان تا ابد جاودانه ساخت .

بعد از تبدیل بخش اشنویه به شهرستان :

حاج عزیز عزیز خانی پس از تبدیل بخش اشنویه به شهرستان ، از تلاش و فعالیت برای توسعه و عمران آبادانی شهر اشنویه دمی از پای نایستاد وحضور موثر تری در عرصه های سیاسی ، اجتماعی را آغاز کرد و با حضور در انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی با کسب بیش از 17 هزار رای از مردم شهرستان های نقده و اشنویه ،برگ زرین دیگری بر افتخارات خود برای خدمت گذاری مردم افزود . اگر چه وی به مجلس شورای اسلامی راه نیافت اما هرگز از تلاش  برای عمران و توسعه ی منطقه دست برنداشت .

تاسیس خانه کشاورز :

اشنویه انبار غله آذربایجان، تولید کننده اولین گیلاس مرغوب کشور( شهر گیلاس ) و تولید کننده توتون مرغوب تولید کننده سیگار اشنو ، سال ها بود  فاقد تشکل صنفی برای  بررسی و اعلام مشکلات و توانمندیهای باغات و مزارع این شهرستان در عرصه  تلاشهای سازندگی برای توسعه صنایع تبدیلی و کشورزی بود . با تلاش دلسوزان ودردمندان کشاورز  و باغدار این شهرستان اولین تشکل صنفی کشارزان اشنویه به صورت قانونی تشکیل شد و در اولین مجمع به عنوان دبیر این تشکل انتخاب شد و بارها با مکاتبات متعدد و پیگیری های موثر در شهرستان ، استان و پایتخت گام  های موثری برای احقاق حقوق این قشر زحت کش و این توانمندی بلقوه عرصه سازندگی این شهرستان برداشت . و در عرصه نیز سخنرانی ها و مصاحبه های وی همواره نام و یاد  وی را جاودانه خواهد کرد .

زبان  رسای بیان مشکلات و نارسائی های مردم  منطقه :

عزیز عزیز خانی غلیرغم تمکن مالی و توان خروج از منطقه و مهاجرت به شهرهایی همچون ارومیه ، هرگز سودای خدمت به مردم را علیرغم برخی جفاها در حق وی و فرزندانش از دست نداده و تبسم همیشگی ، احترام و ادب و متانت همیشگی اش ، اندیشه متعالی سخندانی سنجیده و با دور اندیشی را بخشی از یادگارهایی راستین تفکرات والای او تمامی مردم منطقه هماره به یاد دارند . و او یک  پای ثابت تمامی جلسات مردمی و تمامی فعالیت های خیرخواهانه برای  گسترش فعالیت های اجتماعی ، در شهری با مردمی خیر و مسلمان و دیندار همچون اشنویه با قدمت 14 هزارساله اش بود عضوموسس و دبیر انجمن بیماریهای خاص و عضو مجمع خیرین سلامت و...  تنها بخش دیگری از فعالیت های حاج عزیز عزیز خانی در طی بیش از 65 سال عمر پر خیر و برکت بوده است .

نویسنده این سطرها هرگز این جمله از استاد خود را فراموش نمی کنند که می فرمودند  :  اشنویه شهری کوچک،اما  بزرگ است؛  تمامی اندیشمندان ،شعرا ،ورزشگاران و جوانان موفق ، دانشجویان و اساتید مجرب دانشگاه  عشایر مرزدار غیور ،اثارباستانی غنی ،استعدادهای طبیعی و موقعیت سیاسی و مردم شریف و مهربان و دوست داشتنی شهر اشنویه همگی دلیل محکمی بر اثبات این ادعا هستند که" شهر اشنویه کوچک اما بزرگ"  است . استاد همواره در جلسات و مجامع عمومی تاکید می فرمود که باید جوانان را باور کرد و عرصه را برای فعالیت آن ها گسترش داد و با تکیه بر استعدادهای طبیعی و اجتماعی منطقه برای عمران و آبادنی و توسعه ی همه جانبه ی شهر زیبا و باستانی اشنویه قدم های استوار برداشت .

قلب این برزگ مرد تلاش برای عرصه  توسعه و سازندگی شهرستان اشنویه در 26 اردیبهشت ماه سال 1395 از حرکت ایستاد و به رحمت ایزدی پیوست و درمیان اندوه  حضور بی سابقه هزاران نفر از دوستداران و  مردم اشنویه و شهرستان های اطراف  در  آرامستان روستای سینگان به خاک ابدی سپرده شد .

پرویز راد

باماهمراه باشید در کانال تلگرام   http://telegram.me/shnopres

 

 


6285
بازدید
10
نظرات
تاریخ ارسال : ۱۰:۲۳:۱۱ _ ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
 • هادی:
  ۰۲:۲۹:۳۴ __ ۱۳۹۵/۰۲/۳۰

  روحشان شاد به راستی ایشان مرد بزرگواری بودند و مردم اشنویه تلاشها و زحماتی که حاج عزیز عزیزخانی برای این شهر کشیدند را فراموش نخواهند کرد

 • شفیع حاتمی:
  ۲۳:۱۳:۰۸ __ ۱۳۹۵/۰۲/۳۱

  اینجانب می توان به صراحت بیان کرد که کمتر کسی رو در میان جوامع امروزی همانند مرحوم حاج عزیزخان سراغ داشت که از تمام ویژگیهای اخلاقی وانسانی برخوردار باشد. چه بسا جای افتخار است امروز تمام کسانی که از دور و نزدیک شناخت دارند همه در ماتمند و غصه میخورند که چه بزرگ مردی را ازدست دادند.ولی افسوس چاره ای نیست که باید شاکر بود اینکه تدبیر امور عالم بدست خدای متعال است . یاد او همیشه زنده و در تاریخ ماندگار خواهد بود. با عرض تسلیت به تمامی بازماندگان و مردمان با ایمان اشنویه از طرف خودم و خانواده های حاتمی نوی و اهالی مردم دوست منطقه مرگور و ایل بزرگ هرکی . روحش شاد و یادش گرامی باد.

 • سیدابراهیم قریشی نالوس:
  ۲۳:۵۹:۴۴ __ ۱۳۹۵/۰۲/۳۱

  بهشت برین جایگاه وماوای همیشگیش باد. ان شاءالله

 • :
  ۱۰:۳۰:۳۸ __ ۱۳۹۵/۰۳/۰۱

  روحش شاد یادش گرامی

 • شیرکوقزوینی:
  ۱۵:۰۱:۵۴ __ ۱۳۹۵/۰۳/۰۷

  خداوندی گه وره روحی شاد بکات و بهشتی برین جیگای بیت.

 • صابر:
  ۲۲:۳۶:۱۱ __ ۱۳۹۵/۰۳/۱۵

  مرد نيكو نام نميرد هرگز روحش شاد و يادش گر أمي

 • دکتر غوثی:
  ۱۶:۲۳:۱۴ __ ۱۳۹۵/۰۳/۲۸

  خدا رحمتشان کند ایشان مصداق فردی متدین و اخلاق مدار با عرق به میهن و خواستار توسعه و رفاه در منطقه بودند که درایت و دوراندیشی و تفاهم و تعامل و ادب و پیگیری و خستگی ناپذیری را سر لوحه قرارداده بودند راهشان پر رهرو باد

 • فاروق:
  ۰۳:۱۲:۳۴ __ ۱۳۹۵/۰۵/۱۶

  اشنویه از پنجاه سال تا به این حال چه در آن رخ داده تا مردی مثل عزیز عزیزخوانی آن دگرگون سازد

 • rashidi:
  ۲۲:۱۳:۱۰ __ ۱۳۹۶/۰۸/۱۱

  تسلیت صمیمانه به خانواده محترم حاجی عزیزخان یادوخاطراتش گرامی باد.

 • rashidi:
  ۲۲:۱۳:۳۲ __ ۱۳۹۶/۰۸/۱۱

  تسلیت صمیمانه به خانواده محترم حاجی عزیزخان یادوخاطراتش گرامی باد.


نظر خود را ارسال کنید


نام:
ایمیل:
دیدگاه:
کد امنیتی :


تمامی حقوق این سایت ، متعلق به وب سایت شنو پرس می باشد.
طراحی و برنامه نویسی : سورس کد