جمعه ، ۱۳۹۹/۰۱/۲۲

به بهانه 17 مرداد روز خبرنگار؛ رسانه رکن چهارم دموکراسی است؛ لطفا صدایش را خفه نکنید

به‌جاست جناب فرماندار محترم در جریان باشد،عدم ارتباط با رسانه های میهنی در تناقض آشکار با فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با رسانه‌ها و اطلاع رسانی است.
به بهانه 17 مرداد روز خبرنگار؛ رسانه رکن چهارم دموکراسی است؛ لطفا صدایش را خفه نکنید


در جوامع امروزی رسانه‌ها با تولید و توزیع اطلاعات، نقش زیادی در بالا بردن دانش، آگاهی‌های گوناگون و ضروری مردم بر عهده‌دارند و جامعه را در نیل به توسعه، تعالی و ترقی همه‌جانبه یاری می‌کنند . در نیل به توسعه پایدار رساندن جوامع، رسانه‌ها نقش بسیار مهمی بر عهده داشته و به‌عنوان نیروی محرکه در رشد و توسعه فرهنگی جامعه به شمار می‌روند . در آستانه17 مردادماه" روز خبرنگار" آنچه بسایر ضروری است این است که این روز، زمان مناسبی برای بیان بخشی از دردمندی‌های این قشر آسیب‌پذیر و کم‌توقع است. روزنامه‌نگاران و خبرنگاران افرادی هستند که با عشق و بدون هیچ چشم‌داشتی وارد عرصه خطیر اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی شده و عاشقانه برای آبادانی و توسعه این مرزوبوم قلم‌فرسایی می‌کنند اما افسوس که امروزه برای پیش‌برد اهداف فرهنگی و اجتماعی در جامعه در حال گذار ما، خبرنگاران موانعی مختلفی در پیش رودارند که آنان را از رسالتهای راستین خود باز می دارد.این نوشتار نیم نگاهی به برخی از این مشکلات جامعه رسانه‌ای دارد و این دل‌گویه، مثنوی هفتاد من کاغذمی طلبد .

هم‌زمان با هفدهم مردادماه اکثر جراید و رسانه‌ها متناسب با ظرفیت خود برخی از مشکلات و تنگناهای شغل خبرنگاری را بر می‌شمرند اما اغلب از پیداکردن راهکارهای مناسب  در این نوشتارها خبری نیست، اخیراً در سال پایانی دولت اول جناب آقای روحانی، رادفر معاون سیاسی استانداری آذربایجان‌غربی با ابلاغ آئین نامه‌ای ضمن برشمردن ضرورت‌های ارتباط مسئولان با رسانه‌ها، لزوم ارتباط همه‌جانبه و همکاری فرمانداران با ارباب جراید و رسانه‌ها را مورد تأکید قرار داده است. نگارنده، این بخش‌نامه را به فال نیک گرفته و امیدواراست اقدامات عملی، توسط مسئولان خصوصاً فرمانداران به‌عنوان شیخ‌الرئیس ادارات در شهرستان‌ها در این راستا برداشته شود.

خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای افرادی خادم ، بصیر، راهبر، آگاهی‌دهنده و دلسوز هستند و نقد منصفانه و رسانه‌ای آنان می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات باشد و اگر این امر در جامعه نهادینه شود و نگاه برخی از مسئولان را به این امر معطوف کند که خبرنگار دشمن نیست و دوستدار جامعه است. راه را برای ایجاد جامعه‌ای سالم هموار می‌سازد.

 آژیرهای خبری از تانک و توپ بهتر و قوی‌تر و مؤثرتر بوده و جهان امروز در دست رسانه‌هاست. براساس آمارهای رسمی، روزنامه‌نگاری و خبرنگاری در کشورهای پیشرفته در زمره مشاغلی قرار می‌گیرد که از درجه اهمیت قابل‌توجهی برخوردار است؛ اما متاسفانه شاهدیم که حقوق خبرنگاران حتی در قانون مطبوعات  کشور جمهوری اسلامی، از قلم ‌افتاده است.

با گرامی‌داشت یاد تمامی شهیدان عرصه خبر و اطلاع‌رسانی، خصوصاً شهید صارمی  و تبریک روز خبرنگار به‌تمامی فعالان رسانه و مردم حق جو،  باید متذکر شد اطلاع‌رسانی و  کمک به رشد و تعالی هر منطقه از وظایف اصلی خبرنگاران و فعالان  رسانه  است که البته در یان راه با کوهی از مشکلات کوچک و بزرگ دست و پنجه نرم می کنند، از جمله:

 

برخوردهای سلیقه‌ای

 

اکثر خبرنگاران در شهرستان‌های کوچک  امنیت شغلی ندارند،  باوجود این‌که اغلب مسئولین در ظاهر به اهمیت رسانه‌ها به‌عنوان رکن چهارم دمکراسی اعتراف دارند. از طرفی نیز،  همه مردم از رسانه‌ها انتظار دارند در جهت استیفای حقوق آن‌ها و در جهت آگاه‌سازی تلاش نموده و مشکلات اصلی جامعه را با نگاه دقیق موشکافی و بررسی نموده و رسانه پل ارتباطی بین مردم و مسئولان باشند . استرس زندگی روزمره، فقدان امنیت شغلی خبرنگاران و عدم ظرفیت تحمل کوچک‌ترین نقد از سوی مسئولان خصوصاً برخی از شیخ‌الرئیس‌های شهرستان‌ها (فرمانداران) باعث شده مردم از رسانه‌های محلی گریزان شده و برای اطلاع از کوچک‌ترین خبرهای محلی هم، رسانه‌های بیگانه را انتخاب کرده و اعتماد خود را به رسانه‌های محلی از دست دهند. گرچه لزوم استفاده از خبرنگاران قوی ، متعهد و با دانش روز بدون دغدغه مالی، نیاز مهم رسانه‌های شهرستانی است که در بخش انتهایی این نوشتار برخی از راهکارها را ذکر خواهیم کرد .

 

سکوت و انفعال ادارات ارشاد شهرستان‌ها در حمایت از روزنامه‌نگاران

عدم نقدپذیری بریخ از مسئولان باعث شده که بارها خبرنگاران با کوچک‌ترین نقد و انتقادی از سوی مسئولان بایکوت شده و یا با تهدید شکایت مواجه شوند. حتی در سال گذشته به‌راحتی با شکایت یک فرماندار مستعفی دولت قبل، مدیرمسئول یکی از سایت‌های خبری مشهور استان چند روزی در زندان در انتظار حکم صادر شده برای جرم مطبوعاتی غیرثابت شده به‌سر برد. ضعف تشکل‌های  صنفی رسانه‌ای استان و عدم‌حمایت ارشاد از خبرنگاران به‌عنوان متولی رسانه‌ها در کشور، باعث ایجاد حالت روانی عدم احساس امنیت شغلی شده  و عامل دیگری در افزایش مشکلات این قشر فرهنگی می باشد .

 

شغل اصلی اغلب فعالان رسانه‌ای استان، روزنامه‌نگاری نیست .

 

عدم  امنیت شغلی و ناکافی بودن درآمدهای رسانه‌ای برای امرارمعاش، باعث شده که شغل روزنامه‌نگاری، شغل دوم و سوم فعالان رسانه‌ای بوده و چون شغل اصلی آن‌ها روزنامه‌نگاری نیست نباید انتظار داشت روزانه به دنبال تهیه گزارش‌های تولیدی و پیگیری مستمر مسائل و مشکلات مردم باشند و متأسفانه با این رویکرد کارکرد اغلب روزنامه‌نگاران به سمت  تعریف و تمجید از عملکرد ادارات و مسئولان  سوق پیدا می کند و بسیاری از مسئولان محترم، خبرنگاران را با مسئولان روابط عمومی ادارات ذینفع خود اشتباه می گیرند.

 

تفاوت کار روزنامه‌نگاری شهرستانی با مراکز استان و مرکز کشور

 

به دلیل خودسانسوری و کوچک بودن محیط، نبود رسانه قوی و عدم‌حمایت،  روحیه نقدناپذیری از مسئولان قابل‌مشاهده است . فعالان رسانه‌ای و خبرنگاران شهرستان‌ها  به دلیل دسترسی به منابع دست‌اول خبری و تمرکز و رقابت مؤثر بین رسانه‌ها، دغدغه‌های مالی و مشکلات کمتری داشته و بسیاری از مشکلات رسانه‌ها در شهرستان‌های کوچک را نداشته و علاوه بر فعالیت در رسانه‌های متعدد، با فراغ بالی بیشتر، مسائل و مشکلات حوزه کاری خود را منعکس کرده و به فعالیت رسانه‌ای می‌پردازند .

 

خودسانسوری

 

خودسانسوری مسئله‌ای است که سبب شده مخاطبان از نشریات  و رسانه ها گریزان باشند خودسانسوری محصول مبهم بودن قوانین و عدم احساس امنیت شغلی و اقتصادی است. خودسانسوری فضایی نامناسب در بحث کار اطلاع رسانی است؛ لذا انتظار می‌رود که در راستای بالا بردن سطح کیفی و کمی نشریات و رسانه ها با همکاری مسئولان و مردم، در جهت اعتمادسازی گام برداشته شده و رسانه ها راحت تر مطالب را به سمع و نظر مردم برسانند.

 

نتیجه‌گیری :

 

مشکلات رسانه‌ها در شهرستانهای کوچک، چندوجهی بوده و بخشی از مشکلات آنها، نگاه نهادهای حاکمیتی به رسانه‌هاست و رویکردهای بله قربان گویانه و تریبون تبلیغی به آنهاست. رسانه‌ها که همواره خود در پی یافتن مشکلات و ارائه راهکارها برای مردم و مسئولان هستند اما افسوس که کسی نیست که حتی در روز خبرنگار مشکلات آن‌ها را جمع‌بندی کرده و به گوش مسئولان عالی مملکت برساند تا از این برزخ به‌در آیند.

مشکلات اقتصادی، سیاسی، هویت صنفی، عدم استقلال و مهم‌تر از همه، وابستگی به منابع مادی دولتی، استقلال رسانه را خدشه‌دار می‌کند که این امر نیز به نوبه خود باعث عدم تحقق رسالت راستین رسانه ها شده و متاسفانه از پایین بودن سطح دانش فعالان رسانه و ناامنی شغلی و پایین بودن آستانه تحمل بسیاری از مسئولان نشأت می‌گیرد .

 

پیشنهاد‌ها :

 

 • بنا به گفته معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان، در جلسه بررسی مسائل و مشکلات خبرنگاران این استان با توجه به آمار رسمی، در حال حاضر 77 درصد مردم کشور از  رسانه های مجازی استفاده کرده و  از آنجا که نقش رسانه‌ها، هدایت  جامعه به‌سوی اهداف متعالی و رشد و توسعه همه‌جانبه است؛ باید در چارت سازمانی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی تجدیدنظر شده و کارشناس امور رسانه‌ها در تمامی ادارات کشور ایجاد شود .
 • برای ایجاد هماهنگی در فعالیت‌های خبرنگاران و فعالان رسانه، ضمن حمایت از تشکل‌های صنفی فعال شهرستان‌های استان شامل انجمن خبرنگاران جنوب و شمال استان و همچنین انجمن خبرنگاران مرکز استان، امید آن داریم این تشکل‌ها تقویت‌شده و در تمامی شهرهای استان خانه مطبوعات ایجادشده و در راستای انجام رسالت‌های خود تلاش نمایند .
 • عدم بهره‌مندی بسیاری از فعالان رسانه و خبرنگاران از بیمه و تأمین اجتماعی باعث شده که بسیاری از فعالان رسانه در صورت بروز بیماری‌های مختلف به مشکلات عدیده برخورده و خود سوژه خبری مطبوعات و رسانه‌ها شوند،  شاغلان این حرفه هم‌اکنون نیز بدون چتر بیمه، با مشکلات عدیده مواجه هستند .
 • رسانه‌ای نبودن بسیاری از مسئولان و نداشتن روحیه نقدپذیری باعث شده تا مشکلات جامعه افزایش‌یافته و مردم برای کسب اطلاعات به رسانه‌های متعدد ناشناس در عرصه مجازی و گاهی به رسانه‌های معاند نظام مراجعه نمایند .امید آن داریم مسئولان با نصب العیت قرار دادن بخشنامه های کشوری و استانی در ارتباط خود با رسانه های شهرستانی تجدیدنظر نموده و عرصه را برای فعالیت آنها بیش از پیش مهیا سازند.
 • جلسات پیگیری مسائل و مشکلات خبرنگاران تنها به‌روز خبرنگار و تجلیل و اهدای لوح تقدیر خلاصه نشده و با پیروی از معاونت سیاسی استاندار آذربایجان‌غربی  فرمانداران شهرستان‌های استان نیز مسئولان ادارات شهرستان‌ها را ملزم به همکاری و مساعدت و همراهی با خبرنگاران به‌عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسئولان نمایند .
 • متأسفانه پس از پایان انتخابات مجلس شورای اسلامی، یکی از مسئولان بلندپایه شهرستان اشنویه، بدلیل این‌که مدیرمسئول سایت خبری،تحلیلی و فرهنگی "شنوپرس" را در جهت اهداف خود نمی‌دید با بسته نمودن فضای ارتباطی بین این رسانه  و سایر ادارات شهرستان، اینجانب را عملا بایکوت نموده و بر سر راه فعالیت اطلاع‌رسانی سایت شنوپرس موانع متعددی را ایجاد کرده است..
 • به‌جاست جناب فرماندار محترم در جریان باشد،عدم ارتباط با رسانه های میهنی در تناقض آشکار با فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با رسانه‌ها و اطلاع رسانی  است و اگر ارتباط بین رسانه‌های محلی با شهروندان برقرار نباشد، ناخودآگاه، مردم به‌ سوی رسانه‌های معاند و بیگانه و ناشناسی سوق داده خواهند شد که قلب انقلاب و ملت ایران را نشانه گرفته‌اند و خواهان نابودی اسلام و ایران عزیزمان هستند .

 

 • صداوسیما که زیرنظر مستقیم مقام معظم رهبری فعالیت می‌کند، تمام تلاش خود را به کار بسته است که هم‌وطنانمان با رسانه‌های داخلی در ارتباط باشند و رابطه بین رسانه‌ها و مسئولین به استواری نظام و انقلاب کمک نماید.

به همین مناسبت، امید آن داریم فرماندار محبوب و بومی شهرستان اشنویه تدبیری بیاندیشد که خدمات دولت تدبیر و امید در اختیار مردم قرار گیرد و خدای‌ناکرده نااهلان با انعکاس غلط اخبار بی منبع، اذهان  مردم را در مورد خدمات دولت و انقلاب مشوش نگردانند.

ارادتمند محمدامین ابراهیم نژاد مدیر مسول سایت خبری تحلیلی فرهنگی شنوپرس، نماینده روزنامه همشهری و نماینده خبرگزاری کردپرس در شهرستانهای اشنویه و نقده

 

 


4515
بازدید
2
نظرات
تاریخ ارسال : ۱۵:۲۷:۱۵ _ ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
 • حق گو:
  ۱۳:۱۰:۵۸ __ ۱۳۹۵/۰۵/۱۲

  جناب مدیر مسول از اینکه واقعا شما برای گفتن حق سینه سپر میکنید بهتون خسته نباشید میگم و از اینکه مظلومانه کار میکنید متاسفم

 • :
  ۰۹:۲۵:۱۸ __ ۱۳۹۵/۰۵/۲۰

  اینکه ادعا میکنید در پی گفتن حق هستید ادعاست و انشاالله که این گونه است.اما احساس نمی کنید که عدم انعکاس اخبار ناشی از عملکردهای اشتباه شورای شهر اشنویه که کم کم دارند شهر را در پی سکوت حضرت رسانه ها به باد می دهند و در کمال آرامش از اموال شهرداری جهت خرید برای زندگی شخصی خود در سطح شهر جولان می دهند و داراییهای ثابت شهر را بدون جایگزین نمودن و تنها با شعار بفروشید که وقتی رفتیم تمام شده باشد را نادیده می گیرید.اگر از این اموال نابود کردن سهمی به جیب حضرتعالی می رود که هیچ اگر نمی رود پس چرا گزارشی از تغییر داراییهای ثابت و سرمایه ای شهرداری قبل و بعد از این شورا و شهردار تهیه نمی کنید.تا مردم بدانند پشتوانه شهرشان در حال ته کشیدن است.شنیده ایم که به شما می رسد فقط برای اینکه سایت شما سکوت نماید اگر روزی خبر دریافتی های حضرتعالی و لاپوشانی هایتان از طرف همانها منتشر شود در مورد حق گفتن شعار بدهید.


نظر خود را ارسال کنید


نام:
ایمیل:
دیدگاه:
کد امنیتی :


تمامی حقوق این سایت ، متعلق به وب سایت شنو پرس می باشد.
طراحی و برنامه نویسی : سورس کد