جمعه ، ۱۳۹۹/۰۱/۲۲

دکتر مهین دخت معتمدی اولین زن دکتری ادبیات استان کردستان

دکتر مهین دخت معتمدی  اولین زن دکتری ادبیات استان کردستان


دکتر مهیندخت  معتمدی،متخلص به  " مهین "  در شب اول دیماه 1308 شمسی در بانه بدنیا چشم گشود.پدرش مرحوم عطالله معتمدی ،متبحر در زبانهای پارسی و عربی  و کردی ،از زمره فرهنگیان نامدار  کردستان،قصر شیرین و کرمانشاه بود و به سالیان دراز بر مسند  افادت افاضت تکیه داشت و دست پروردگان  و برآمدگان  او امروز  از معاریف  و مشاهیر  آن حدود به شمار آیند.

پدر بزرگ دکتر مهیندخت معتمدی، حاج شیخ محمد معتمد الاسلام، از عالمان معروف مذهب شافعی کردستان  و از مدرسان معروف علوم معقول و منصب نشین مسند قضا، و ریاست و کرسی علم و فقاهت و یکی از کارگردانان فرقه معروف  مشایخ نامدار کانی مشکانی بود.تکیه و خانقاه این فرقه مذهبی هنوز در روستای  کانی مشکان  موجود و دائر است.

تحصیلات دبستانی  دکتر مهیندخت  معتمدی درسال 1316 آغاز شد.سال اول تا سوم در دبستان هفده دی کرمانشاه و سال های چهارم و پنجم در دبستان دولتی مختلط سنقر کلیائی و سال ششم در دبستان هفده دی سنندج تحصیل نمود.

تحصیلات دبیرستان از سال 1324 شروع شد سال اول در دبیرستان شاهدخت سنندج، و سالهای دوم و سوم در دبیرستان آزرم تهران و در سال 1327  این مقطع را به پایان رساند  و بعد به مدت دو سال در دانشسرای مقدماتی تهران ادامه تحصیل داد.پس از یک سال آموزگاری در تهران ،به تقاضای خود و موافقت خانواده به سنندج منتقل شد.در سال 1335 بدریافت گواهی نامه ششم ادبی،با احراز مقام و رتبه اول نائل آمد  و در همین سال ،با موافقت وزارت فرهنگ، به تحصیل در دانشسرای عالی تهران پرداخت.در سال 1338  درجه لیسانس را،در رشته ادبیات فارسی، از دانشگاه تهران، بدست آورد  و بعد با سمت دبیری ، در دبیرستان های سنندج و دانشسرای مقدماتی دختران مشغول به کار شد.در سال 1342 از سنندج به تهران منتقل شد و به تحصیلات عالی ادامه داد و در سال 1346 در امتحان ورودی فوق لیسانس شرکت کرد توانست مقام اول را کسب کند  و سال 1348 از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شد و پس از پشت سر نهادن آزمون ورودی دکترا، توانست در سال 1352 مدرک دکترای رشته زبان و ادبیات فارسی  را از دانشگاه تهران کسب کند.

رساله دکترای او در موضوع صور خیال شاعران در دیوان مسعود سعد سلمان شاعر بلند پایه  و قوی مایه قرن پنجم  و اوائل قرن ششم  هجری بود.استاد راهنمای تهیه و تدارک رساله دکترای او آقای دکتر پرویز ناتل خانلری است که بی نیاز از وصف و تعریف ماست.

دکتر مهیندخت معتمدی، پس از انتقال به وزارت فرهنگ و آموزش عالی به تدریس در دانشگاه پرداخت و بسیاری از شاگردان ایشان از  دانش پژوهان کردستان هستند.

دکتر مهیندخت معتمدی ، به اکثر شهر های ایران و برخی از کشور های دیگر همانند هند و عربستان و تایلند و سنگاپور و ژاپن و فیلیپین و هنگ کنگ و سوریه و ترکیه  و لبنان  برای سیاحت و مطالعه سفر کرده است.

نخستین دیوان او با عنوان "دریای اشک" در سال 1353  منتشر شد.چون وی به زبانهای عربی و فرانسه آشنائی دارد ، بعضی از آثار  نویسندگان و گویندگان  این زبانها را به شعر پارسی برگردانده است که نمونه های آن در "دریای اشک" و در "گلهای آبیدر" موجود است.

آثار مهیندخت معتمدی:

دریای اشک

نقشی از مولانا خالد نقشبندی

شعله کبود،جبران خلیل جبران ترجمه دکتر مهیندخت معتمدی

گلهای آبیدر

            

قصاید سه گانه: لامیه العرب، لامیه العجم و لامیه الکرد و قصیده ی "بانت سعاد"


6798
بازدید
1
نظرات
تاریخ ارسال : ۱۲:۴۹:۱۶ _ ۱۳۹۳/۰۶/۱۶
  • hatav:
    ۱۲:۴۵:۰۲ __ ۱۳۹۴/۱۰/۱۰

    هیوادارم وینه یان زور بیت، له هه مو بواره کان دا.


نظر خود را ارسال کنید


نام:
ایمیل:
دیدگاه:
کد امنیتی :


تمامی حقوق این سایت ، متعلق به وب سایت شنو پرس می باشد.
طراحی و برنامه نویسی : سورس کد