یکشنبه ، ۱۳۹۸/۰۴/۳۰

درخشش مقام خوان کرد در جشنوارە موسیقی ایران

هشتمین جشنواره موسیقی زاگرس نشینان ایران در شهر بروجن استان چهارمحال بختیاری در رشته های تکنوازان، مقام و گروه های موسیقی با معرفی برترینها پایان یافت.
درخشش مقام خوان کرد در جشنوارە موسیقی ایران


این جشنواره با حضور هنرمندان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، فارس، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان،همدان و هرمزگان در مورخە ٢٣ ٢ ٢٤ مهر ماه سال جاری برگزار شد.

در بخش مقام خوانی و شاهنامه خوانی این جشنواره  که با داوری اساتیدی همچون فریدون شهبازیان، هادی منتظری و بامداد فلاحتی صورت گرفت سیامند امینه دار برای دومین سال متوالی مقام اول را کسب کرد.

گادر پست بە همین مناسبت گفتگویی اختصاصی با آقای سیامند امینە دار را انجام دادە کە در زیر بە مشروح آن می پردازیم.

گادرپست:جناب امینە دار بیوگرافی از خودتان را برای خوانندگان سایت وزین ما بفرمائید.

سیامند امینە دار:ابتدا لازم می دانم تقدیر و تشکری از سایت بسیار زیبای گادرپست داشتە باشم،اینجانب سیامند امینە دار متولد شهرستان اشنویە، ٢٧ سال سن دارم کە مدت ١٢ سال بە صورت حرفەای و غیر حرفەای در زمینەهای مختلف هنری مشغول بە فعالیت می باشم.

گ.پ:جناب امینە دار شما بیشتر در چە زمینە های هنری فعالیت دارید؟

س.ا: اگر بە صورت خلاصە اشارە کنم در بیشتر رشتە های هنری کار کردەام ولی بە صورت تخصصی تر موسیقی،فیلم و تاتر کار کردەام.

گ.پ:بە موسیقی اشارە کردید شاید بیشتر همشهریان ما شما را بە عنوان ترانە سرا یا کسی کە در حوزە موسیقی کار کردە است می شناسند،نظرتون در این مورد چیست؟

س.ا: دقیقا بە واقعیت اشارە کردید،چون در سالهای اخیر بیشترین انرژی خود را صرف کار موسیقی کردەام و بهترین برنامەها،اجراها و افتخاراتم را در عرصە موسیقی از سال ١٣٨٦ تا ١٣٩٣ داشتەام،البتە در کنار امر موسیقی مشغول فعالیتهایی همچون تاتر و فیلم بودەام.

گ.پ:بە نظر می رسد طی چند سال اخیر اهمیت بیشتری برای موسیقی فولکلور کردی قائل شدەای و کسب افتخاراتتان در جشنوارەها بیشتر در این زمینە بودە است،آیا توضیح خاصی داری؟

س.ا: من بە نوبە خودم همە موسیقی ها را دوست دارم و برایم مورد احترام هستند ولی با توجە بە اینکە موسیقی کهن و فولکلور کردی رو بە انزوا و بی توجهی رفتە لازم دانستم کە در این مورد بیشتر بە فعالیت بپردازم خصوصا در میان جوانان کرد کە موظفند در حفظ و نگهداری این آثار بە یادماندنی و کهن کوشا باشند،کم کاری و ضعف و بسیاری مشهاده نمودەام،همین امر باعث شدە کە من جوان در این حوزە موسیقی فولکلور بیشتر بە فعالیت بپردازم.

گ.پ:لطفا توضیحاتی را در مورد فستیوال و جشنوارەهایی را کە شرکت کردەاید و افتخاراتی کە کسب نمودەاید بدهید؟

س.ا:من از سال ٨٦ برای چند سال متوالی افتخار شرکت در جشنوارە "بیت و حیران" سردشت را داشتە ام کە در سالهای ٨٦ مقام سوم بیت خوانی غرب کشور،در سال ٨٩ مقام اول لاوک خوانی سراسر کشور،سال ٩١ رتبە ممتاز رشتە لاوک سرارسر کشور،همچنین با حضور در جشنوارە موسیقی محلی مناطق زاگرس نشین(چهارمحال بختیاری)در سال ٩٢ افتخار بە کسب برگزیدە بخش مقام خوانی و در سال ٩٣ افتخار بە کسب رتبە اول بخش مقام خوانی در این جشنوارە را داشتەام،لازم بە ذکر است کە داوران این جشنوارەها از اساتید بزرگ ایران منجملە،هوشنگ جاوید،جلیل عندلیبی،منوچهر غیوری،فریدون شهبازیان،هادی منتظری،راشد باباشهابی و...بودەاند.در این جشنوارە ها اهمیت زیادی بە حفظ و نگهداری اصالت اجرای این کارها دادە شدە است و در راستای پاسداری از میراث نیاکان ما تلاش بسیار فراوانی شدە است.

   

   

گ.پ:در تقسیمات موسیقی اصیل کردی در بخش آواز خوانی چە نوع مقامات مهمی داریم؟

س.ا: موسیقی کردی از هر لحاظ غنی و ثروتمند می باشد کە در بخش مقامات بسیار گشتردەتر است،حتی میتوان موسیقی کردی را بە عنوان موسیقی مقامی نام برد کە در این مورد می توان بە "مقام،لاوک،بیت،حیران،بەند،لاوژە،هورە،سیاچەمانە،باڵوورە و..."اشارە کرد کە این خود نیز شامل تقسیمات تخصصی دیگری می باشد.

گ.پ:آقای امینەدار  طی این چند سال خدمت صادقانە استقبال،نظرات مردم و مسئولین نسبت بە کارهای هنری شما چە بودە است؟

س.ا:من همیشە خود را موظف و مکلف بە خدمت بدون هیچ چشم داشتی بە فرهنگ و فولکلور ملت خویش دانستەام،در جواب این سوال شما مردم را باید بە چند دستە تقسیم کنم،کسانی کە واقعا برای کارهای هنری اهمیت قائلند و از ما هنرمندان حمایت و پشتیبانی میکنند از طرف دیگر کە متاسفانە قسمت اعظم قشر جامعە را تشکیل می دهد بە نسبت هنر و هنرمندان کمتر اهمیت قائلند،در مورد مسئولین نیز آنطور کە باید و شاید نە حمایت شدەایم و نە تقدیر و تشکری دیدەایم.

گادرپست:حرف آخر؟

سیامند امینەدار:تا زندەام بە فعالیتهای خود در راستای خدمت بە فرهنگ و موسیقی و هنر کردی ادامە خواهم داد و این فعالیتها را وظیفە خویش دانستەام و بە موسیقی آبا و اجدادی ام عشق می ورزم.


3650
بازدید
4
نظرات
تاریخ ارسال : ۱۱:۳۴:۱۸ _ ۱۳۹۳/۰۸/۰۷
 • :
  ۱۴:۲۸:۴۳ __ ۱۳۹۳/۰۸/۰۸

  سڵاو لێ بی ماموستای خۆشەویستی کورد،یا خوا تەمەن درێژ بی و سەرکەوتوو،هیوادارم لەو کارە پیرۆزە دا بەردەوام بی

 • :
  ۰۰:۲۸:۵۴ __ ۱۳۹۳/۰۸/۰۸

  جناب سیامندخان برتری و شایستگی شما بیشتر از اینهاست مبارکت باشد و از گادرپست ممنون که همیشه به هنرمندان بها میدهد

 • :
  ۲۲:۵۱:۰۸ __ ۱۳۹۳/۰۸/۰۸

  slaw lew piawe bereze

 • میران:
  ۱۰:۲۵:۱۲ __ ۱۳۹۳/۰۹/۲۸

  بژی کاک سیامندی خوشه ویست...سلاو وریزو کورنش بو او همو هسته جوانه


نظر خود را ارسال کنید


نام:
ایمیل:
دیدگاه:
کد امنیتی :


تمامی حقوق این سایت ، متعلق به وب سایت شنو پرس می باشد.
طراحی و برنامه نویسی : سورس کد